Íme, egy mezítlábas Nobel-díjas: Karikó Katalint a dolgozószobájában fotózták le
A magyar tudósról a Nobel-díj-bizottság osztott meg egy fotót.
A magyar tudósról a Nobel-díj-bizottság osztott meg egy fotót.
A pandémia rengeteg tragédiája mellett kedvező mellékhatás, hogy a vakcinafejlesztés miatt felgyorsultak az mRNS-kutatások, amelyekkel már régebben célba vették a rákot és más kórokat. A 2023-as orvosi és élettudományi Nobel-díjat másodmagával, kollégájával, Drew Weissmannal elnyerő tudós értékeléséről 2023. május 15-én számoltunk be itt a hvg360-on. Ezt a cikket adjuk most közre újra, változtatás nélkül.
Még a Vasfüggöny idején, 1985-ben került az Egyesült Államokba biokémikus kutatóként, több mint 20 éve fedezte fel kutatótársával az mRNS jelentőségét, melyre most a koronavírus elleni vakcinafejlesztések jó része épül. A 2023-as orvosi és élettudományi Nobel-díjat másodmagával, a vakcina fejlesztésében részt vevő kollégájával, Drew Weissmannal elnyerő tudóssal 2020. május 5-én készítettünk portréinterjút a hvg360-on. Ezt adjuk most közre újra, változtatás nélkül.
Igazi ellenség nélkül, pusztán ártalmatlan edzőpartnerrel is fel lehet készülni a támadásra. Nagyjából ez a lényege a most Nobel-díjjal elismert mRNS-vakcinának.
A világot megbénító koronavírus-járvány elleni egyik leghatékonyabb védekezési módszer, a más betegségek ellen is bevethető mRNS-alapú vakcina feltalálói, Karikó Katalin magyar biokémikus és Drew Weissman amerikai mikrobiológus érdemelték ki idén a fiziológiai és orvostudományi Nobel-díjat – jelentette be hétfőn délelőtt a Svéd Királyi Tudományos Akadémia.
Böjte Csaba a Magyar Becsületrendet kapta meg.
A koronavírus ellen kifejlesztett mRNS-vakcinák hihetetlen mértékben felgyorsították az eddig gyógyíthatatlan betegségek ellenszerének kutatását; a Moderna vezetője szerint akár öt éven belül vakcina készülhet rák ellen is.
Műtétre így is szükség lesz, de többen gyógyulhatnak meg, ha beválik az egyelőre kísérleti oltás.
Karikó Katalin az eseményen Egy biológus gondolatai a kutatásról címmel tartott tudományos előadást, amelyben az mRNS 1961-es felfedezésétől a Covid-vakcina kifejlesztéséig eltelt 60 év legfontosabb állomásait idézte fel.